אטרקציות מומלצות בשנגחאי

יחסית לגודלה של שנגחאי, רוב האטרקציות הפופולאריות מרוכזות בשטח יחסית מצומצם, וכולן נגישות באמצעות תחבורה ציבורית.

1. טיילת הבונד (The Bund)

טיילת הבונד המפורסמת של שנגחאי, משתרעת כ-2 ק"מ לאורך נהר חואנגפו (Huangpu), כאשר מעברו השני של הנהר נשקף הנוף האורבני הייחודי של גורדי השחקים של העיר. זוהי ללא ספק האטרקציה מספר אחת של העיר, שנפרסת במלוא עוצמתה אל מול עיני התיירים. מומלץ להגיע לטיילת גם בשעות היום וגם בשעות החשיכה, אך שימו לב, בסביבות השעה 22:00 התאורה הייחודית של הבניינים נכבית – ואיתה גם הקסם של הטיילת.

לאורך הטיילת שוכנים מבנים היסטוריים, אחד מהם הוא בית המכס המפורסם (Custom House) שנבנה ב-1927. ניתן לחצות מטיילת הבונד לגדה השניה (רובע פודונג) בשתי דרכים עיקריות:

  • הדרך הלא מומלצת: אטרקציית תיירים בשם (Bund Sightseeing Tunnel) בעלות של כ-50 יואן לכיוון (60 יואן הלוך-חזור), לנסיעה שאורכת פחות מ-5 דקות. מדובר למעשה באמצעי תיירותי לחציית הנהר במנהרה עם קרוניות קטנות, כאשר לאורך המנהרה מצג אור-קולי. יקר ומיותר לדעתנו.
  • הדרך המומלצת: רכבת תחתית (מטרו) בקו 2, עליה בתחנת East Nanjing Road הממוקמת במרחק של 5-10 דקות הליכה מהבונד, וירידה לאחר תחנה אחת בלבד ב-Luijiazu – ישר במרכז העניינים של רובע פודונג המפורסם.

טיילת הבונד

2. רחוב נאנג'ינג (Nanjing Road)

רחוב הולכי הרגל והשופינג המפורסם ביותר בשנגחאי, נחשב לרחוב השופינג העמוס ביותר בעולם. הרחוב קרוי על שם העיר נאנג'ינג, ששימשה לפני כ-600 שנים כעיר הבירה הדרומית של שושלת מינג (משמעות השם נאנג'ינג בסינית: "הבירה הדרומית". בייג'ינג היא "הבירה הצפונית").

נהוג לחלק את הרחוב לשני חלקים: רחוב נאנג'ינג מערב ורחוב נאנג'ינג מזרח. חלקו המזרחי של רחוב נאנג'ינג הוא השוקק והעמוס יותר (רובו של רחוב נאנג'ינג מזרח ניתן למעבר הולכי רגל בלבד, ללא כלי-רכב), כאשר קצהו האחד בכיכר העם וקצהו השני בטיילת הבונד המפורסמת. לאורכו של הרחוב אינסוף חנויות, קניונים, בתי מלון, מסעדות, רוכלים ומופעי רחוב.

רחוב נאנג'ינג
צילום: shanghai.co.il

3. רובע פודונג (Pudong)

רובע פודונג ובייחוד איזור ה-Luijiazui הנחשב למרכז המסחר והפיננסים של העיר, הם "המנהטן" (על סטרואידים) של שנגחאי. קו הרקיע עוצר נשימה, גובהם של גורדי השחקים והארכיטקטורה כאילו נלקחו מסרטי מדע בדיוני. כל העוצמה הכלכלית של העיר המטורפת הזאת, מתנקזת לשטח קטן יחסית של פחות מ-32 קמ"ר. גורדי השחקים המפורסמים ביותר של העיר ממוקמים באיזור זה, וביניהם מגדל שנגחאי (שגובהו 632 מ', הבניין השני בגובהו בעולם), מגדל המרכז הפיננסי העולמי (492 מ'), מגדל הפנינה (468 מ') ומגדל ג'ין מאו (420 מ'). בכל אחד מארבעת המגדלים ישנן מרפסות תצפית (בתשלום), כאשר הנוף הנשקף מהן עוצר נשימה.

בנוסף לגורדי השחקים, איזור ה-Luijiazui מציע אטרקציות נוספות, כגון פארק (Luijiazui Central Green Space), אקווריום מרשים (Shanghai Ocean Aquarium) ולחובבי הז'אנר – חנות הדגל של אפל בשנגחאי (Apple Store Pudong).

רובע פודונג

4. מגדל פנינת המזרח (Oriental Pearl Tower)

מגדל פנינת המזרח משמש כמגדל תצפית ואנטנות תקשורת, והוא מתנשא לגובה של 468 מ'. קומות התצפית שלו מרוצפות רצפת זכוכית שקופה, דבר שמוסיף מימד ייחודי לחוייה. המגדל, שבנייתו הסתיימה בשנת 1994, נחשב עד היום לאחד מסמליה המוכרים ביותר של שנגחאי ועל אף שנבנה לפני כמעט 25 שנים, צורתו דווקא מקנה לעיר מראה עתידני.

כתובת:
1 Century Ave, LuJiaZui, Pudong Xinqu, Shanghai

מחיר כניסה למרפסת התצפית:
מחירו של כרטיס הכניסה המאפשר עליה למוזיאון המגדל, קומת התצפית הנמוכה וקומת התצפית הגבוהה – עלותו – 160 יואן.
*בדלפקי הכרטיסים שבמגדל ניתן לקנות כרטיסים לשייט שיוצא מהרציף הסמוך בעלות של בין 130-160 יואן לאדם.

שעות פתיחה (מרפסת תצפית): כל השבוע בין השעות 8:00-21:30.

שעות יציאת השייט: 10:00, 11:00, 12:00, 14:00, 15:00, 16:00, 19:00, 20:00.

אתר אינטרנט (בסינית): http://www.orientalpearltower.com/

מגדל פנינת המזרח

צילום: shanghai.co.il

5. מגדל שנגחאי (Shanghai Tower)

מגדל שנגחאי הוא הבניין הגבוה ביותר בסין והשני בגובהו בעולם. המגדל מתנשא לגובה של 632 מטרים (127 קומות). למגדל מרפסת תצפית של 360 מעלות בקומה ה-118 (גובה 546 מ'). בנייתו של המגדל החלה בשנת 2008 והושלמה בשנת 2014 (אך רק בשנת 2017 נפתח רשמית).

כתובת:
501 Yincheng Middle Rd, LuJiaZui, Pudong Xinqu, Shanghai Shi, China, 200000

מחיר: כניסה למרפסת התצפית בעלות של 160 יואן למבוגר ו-90 יואן לילד שגובהו פחות מ-1.4 מ'.

שעות פתיחה (מרפסת תצפית): כל השבוע בין השעות 9:00-21:00.

אתר אינטרנט: http://www.shanghaitower.com

מגדל שנגחאי

6. המרכז הפיננסי העולמי בשנגחאי (Shanghai World Financial Center Tower)

הבניין, המכונה גם SWFC, מתנשא לגובה 492 מ' (101 קומות) ומשמש כבניין משרדים וכבית מלון יוקרתי מרשת הייאט (Hyatt). בשל צורתו (ובעיקר בשל הפתח הממוקם בקצהו), הבניין זכה לכינוי "פותחן הבקבוקים" (The Bottle Opener). למגדל ישנן 3 מרפסות תצפית, שהכניסה אליהן מותרת בתשלום, בקומות 94 (423 מ'), קומה 97 (439 מ') ובקומה 100 (474 מ').

*עובדה לא חשובה: בחנות המזכרות הממוקמת בקומת התצפית של הבניין, ניתן לרכוש פותחני בקבוקים בצורה של המגדל.

כתובת:
Century Ave, LuJiaZui, Pudong Xinqu, Shanghai

מחיר כניסה למרפסת התצפית:

  • קומה 94 – 120 יואן למבוגר; 60 יואן לילד (שגובהו פחות מ-1.4 מ'); חינם בימי הולדת ולילדים שגובהם מתחת ל-1 מ'.
  • קומות 94, 97 ו-100 – 180 יואן למבוגר; 90 יואן לילד (שגובהו פחות מ-1.4 מ'); חינם בימי הולדת ולילדים שגובהם מתחת ל-1 מ'.

שעות פתיחה (מרפסת תצפית): כל השבוע בין השעות 9:00-22:30 (כניסה אחרונה עד השעה 21:30).

אתר אינטרנט: http://www.swfc-shanghai.com/?l=en

7. מגדל ג'ין מאו (Jin Mao Tower)

מגדל ג'ין מאו, שבנייתו הושלמה בשנת 1999, נחשב עד לשנת 2007 למבנה הגבוה ביותר בסין. גובהו 420 מ' (88 קומות) והוא משמש כמרכז קניות ומסעדות, משרדים ובית המלון גרנד הייאט שנגחאי (Grand Hyatt Shanghai) הממוקם בקומות 53-87 של הבניין.

כתובת:
88 Century Blvd, Shanghai 200121, China

מחיר כניסה למרפסת התצפית: 120 יואן למבוגר, 60 יואן לילד מתחת לגובה 1.30 מטר. חינם לילדים מתחת לגובה 1 מטר.

שעות פתיחה (מרפסת תצפית): 8:30-21:30.

אתר אינטרנט: http://www.jinmao88.com/en/index.php

מגדל ג'ין מאו ומאחוריו מגדל המרכז הפיננסי העולמי

מגדל ג'ין מאו ומאחוריו מגדל המרכז הפיננסי העולמי. צילום: shanghai.co.il

8. האקווריום של שנגחאי (Shanghai Ocean Aquarium)

האקווריום של שנגחאי ממוקם בסמוך למגדל הפנינה, נחשב בעיני רבים לאקווריום המרשים ביותר בעולם. במתחם מוצג מגוון רב של דגים ושאר בעלי חיים ימיים, כאשר האטרקציה המרכזית היא מנהרת זכוכית מרשימה באורך 168 מ', בה הולכים המבקרים כאשר מסביב שוחים שלל דגים, ביניהם כרישים ודגי ענק מרשימים נוספים.

שימו לב לעלות הגבוהה יחסית – כרטיס למבוגר עולה 160 יואן למבוגר ו-110 לילד. המנעו מלהגיע לאקווריום בסופי שבוע ובחגים לאומיים, כדי להמנע מדוחק וצפיפות.

כתובת:
1388 Lujiazui Ring Rd, LuJiaZui, Pudong Xinqu, Shanghai

שעות פתיחה: כל השבוע בין השעות 9:00-18:00.

האקווריום של שנגחאי

צילום: shanghai.co.il

9. ש'ין טיאן די (Xintiandi)

ש'ין טיאן די (שמשמעותו בסינית: "העולם החדש"), הוא רובע הסעדה, שופינג ובילוי מפורסם בעיר שנגחאי. בהשוואה לרחוב נאנג'ינג, הרובע שקט ורגוע בהרבה. עם זאת, אל תתנו למראה ולאווירה הרגועה להטעות אתכם, רובע ש'ין טיאן די החם נחשב לאחד מאיזורי המגורים היקרים בעולם והוא משמש כביתם של עשירי העיר. לחובבי מכוניות וחנויות יוקרה (אך לא רק), זה האיזור בשבילכם.

*לחובבי מכוניות: סוכנות למבורגיני, רולס-רויס ומקלארן ממוקמות אחת ליד השניה לאורך רחוב Hubin Road. אולם התצוגה של אסטון מרטין שנגחאי, ממוקם ברחוב Chongde Road הסמוך. אולם התצוגה של טסלה ממוקם ברחוב 230 Madang Road.

ש'ין טיאן די

צילום: shanghai.co.il

10. גני יו (Yuyuan)

גני יו (Yuyuan), שמשמעות שמם – גני האושר, ממוקמים במרכז העיר שנגחאי. הגנים, שהוקמו לראשונה בשנת 1559, מהווים אי של שלווה במרכז התוסס של העיר הכי אנרגטית בסין. למי שמחפש מעט מנוחה מהקצב של העיר, הרבה ירוק, מים זורמים ופגודות סיניות מסורתיות – זה המקום.

הגנים ממוקמים במתחם העיר העתיקה של שנגחאי, איזור המהווה אטרקציה מיוחדת בפני עצמה.

גני יו

11. העיר העתיקה

איזור העיר העתיקה של שנגחאי, אשר היה מוקף חומה בעבר, משלב בין חדש לישן. בעיר העתיקה רחובות צרים, עם בתי-תה מסורתיים ורוכלי רחוב, לצד בתי קפה ומסעדות מודרניים. השיטוט ברחובות העיר העתיקה מחזיר מעט את המבקר לשנגחאי של פעם. למרות שרוב המבנים נבנו בעת האחרונה, המראה האותנטי והאווירה מקנים לאיזור גוון מיוחד ושונה, קצת מסין העממית, גם אם זו רק תחפושת.

טיפ: חלק מבתי-התה והמסעדות שאינם ממוקמים בקומות הקרקע, מציעים לאורחיהם מרפסת תצפית המקנה נוף ייחודי –בתי העיר העתיקה הנמוכים ובעלי המראה הסיני המסורתי והעתיק, כאשר ברקע קו הרקיע המודרני והכה ייחודי של רובע פודונג.

העיר העתיקה

12. טיאן דזה פאנג (Tianzifang)

טיאן דזה פאנג, המכונה גם הסוהו של שנגחאי, הוא מתחם אמנים מיוחד הממוקם ברובע הצרפתי, בעל סמטאות צרות שלאורכן מבני שיקומן – Shikumen (סגנון אדריכלי של בתים עם שערי אבן) עם שלל חנויות בוטיק, מזכרות, פריטי אמנות בעבודות יד, מסעדות, פאבים ובתי קפה. האיזור נמצא במרחק של פחות משני ק"מ מהש'ין טיאן די (Xintiandi), כך שבהחלט מומלץ לשלב את הביקור בשני האיזורים הללו ביום אחד. בנוסף, הטיאן דזה פאנג ממוקם בקרבת מתחם הקניות הגדול – SML Center למי שמחפש לעשות קצת שופינג.

13. פארק העם וכיכר העם (People's Park and People's Square)

פארק העם וכיכר העם ממוקמים בסמוך האחד לשני, ובסמיכות לרחוב נאנג'ינג מזרח המפורסם. בתחומי הפארק, שהוקם בשנת 1952, ישנם מספר מוזיאונים, ובסמוך לו – מוזיאון שנגחאי והתיאטרון הגדול המפורסמים. את הפארק מקיפים כמה מגורדי השחקים הגבוהים בשנגחאי.

14. מוזיאון הפליטים היהודים בשנגחאי (Shanghai Jewish Refugees Museum)

מוזיאון הפליטים היהודים מציג בצורה ייחודית חלק מן ההסטוריה של העם היהודי, שרבים מהישראלים כלל לא מודעים לו. המוזיאון ממוקם במבנה בית הכנסת "אוהל משה", באיזור בו שכן בעבר הרובע היהודי של שנגחאי, שהוקם עוד במאה ה-19. בשנות ה-30 של המאה ה-20, בזמן שלטונם של הנאצים, כ-20,000 יהודים שביקשו לעזוב את גרמניה ואוסטריה מצאו מקלט בשנגחאי, בזמן שארצות רבות סירבו לקבלם בשעריהן.

בשנת 1943, בזמן הכיבוש היפני בעיר, הוקם גטו שנגחאי והיהודים אולצו להשתכן בו. לאחר מלחמת העולם השניה, שקעה סין בטלטלות רבות, ביניהן מלחמת אזרחים שהסתיימה רק ב-1949 (עם הקמת הרפובליקה העממית של סין של ימינו). כך שעד שנת 1956, כמעט כל היהודים עזבו את שנגחאי, מרביתם לארץ ישראל.

במוזיאון ניתן לצפות במוצגים רבים כגון תמונות, סרטונים וחפצים אישיים – המתארים וממחישים את חיי היהודים בגטו של שנגחאי.

המוזיאון פתוח בכל ימות השבוע, בין השעות 9:00-17:00. עלות הכניסה: 50 יואן לאדם.

15. שייט על נהר החואנג-פו (Huangpu River Cruise)

נהר החואנגפו חוצה את שנגחאי לשני איזורים: פודונג ("הגדה המזרחית") ופוש'י ("הגדה המערבית").

שייט לאורך נהר החואנגפו הוא דרך מצויינת להכיר את העיר מנקודת מבט שונה. רבים ממליצים לערוך את השייט בשעות הערב, כאשר גורדי השחקים המרשימים (של רובע פודונג בעיקר) מוארים בשלל צבעים. ישנן מגוון חברות שמפעילות את השייט, והן מציעות כרטיסים למכירה בדוכנים הפרוסים לאורך טיילת הבונד. רוב החברות מוציאות את השייט שלהן מרציף Shiliupu. בנוסף, בדלפקי מכירת הכרטיסים בכניסה למגדל הפנינה, ניתן לרכוש כרטיסים לשייט גם כן, בעלות שנעה בין 130-160 יואן לכרטיס.

לרוב, השייט אורך בין שעה לשעה וחצי, כאשר חלק מהחברות מציעות כרטיסים יקרים יותר הכוללים ארוחה. אנו ממליצים לקחת דווקא את השייט הקצר (איזור השעה) ללא ארוחה.

שייט על נהר החואנג-פו

16. פארק דיסנילנד שנגחאי (Shanghai Disneyland Park)

פארק דיסנילנד שנגחאי, הממוקם ברובע פודונג שבעיר, נפתח בשנת 2016. מדובר בפארק דיסני השני שנפתח בסין (הפארק הראשון נפתח בהונג קונג בשנת 2005), אך הגדול ביותר בעולם מבחינת שטחו. טירת דיסני המפורסמת, היא הגדולה ביותר בעולם גם כן. עם למעלה מ-11 מיליון מבקרים בשנה, מדובר באחד הפארקים הפופולאריים ביותר של דיסני.

ההגעה לפארק דיסנילנד שנגחאי נוחה יחסית, באמצעות קו 11 של הרכבת התחתית (ירידה בתחנת Disney). הנסיעה ממרכז שנגחאי לפארק אורכת בין שעה לשעה וחצי. לא מעט זמן, אבל שווה את זה.

טיפ: הזמינו כרטיסים מראש באתר הרשמי בכדי להוזיל עלויות. הימנעו מהגעה לפארק בסופי שבוע או בחגים לאומיים, שכן עומס המבקרים עלול להיות בלתי נסבל.

דיסנילנד שנגחאי

17. מוזיאון הטבע של שנגחאי (Shanghai Natural History Museum)

מוזיאון הטבע של שנגחאי נפתח במיקומו הנוכחי בשנת 2015 ומוצגים בו כרבע מיליון פריטים שונים, החל מתקופת האבן ועד לימינו. במוזיאון ניתן לצפות בשלדי דינוזאורים, חלקם מהגדולים ביותר שנמצאו אי פעם, לצד שלדי ממותות ולווייתנים.

הביקור במוזיאון הטבע של שנגחאי מומלץ מאד למשפחות עם ילדים, פחות מומלץ למבוגרים עם זמן קצוב בעיר.

שעות פתיחה: המוזיאון פתוח בכל יום, מלבד ימי שני (למעט חגים לאומיים), בין השעות 9:00-17:15 (כניסה אחרונה בשעה 16:30).

עלות כניסה: 30 יואן. ילדים מעל גובה 1.3 מ' – 12 יואן. ילדים מתחת לגובה 1.3 מ' – חינם.

18. מוזיאון שנגחאי (Shanghai Museum)

מוזיאון שנגחאי, אשר מבנהו הנוכחי הוקם בשנת 1996, ממוקם בסמוך לפארק העם ולכיכר העם, והוא מציג למעלה מ-120,000 מוצגי אמנות סינית עתיקה, כגון פסלים, מטבעות, חותמות, עבודות קליגרפיה וציורים.

שעות פתיחה: 9:00-17:00 (כניסה אחרונה בשעה 16:00). הכניסה היא ללא עלות.

19. מוזיאון האמנות של סין (China Art Museum)

מוזיאון האמנות של סין, המכונה גם ארמון האמנות של סין, ממוקם ברובע פודונג במבנה בעל עיצוב ייחודי שנבנה עבור הביתן הסיני בתערוכת אקספו שנגחאי שהתקיימה בשנת 2010. במבנה המוזיאון המרשים, מוצגים כ-15,000 עבודות אמנות, בעיקר סינית-מודרנית.

דרכי הגעה: קו מטרו מס' 8, תחנת China Art Museum (Zhonghua Yishugong).

שעות פתיחה: המוזיאון פתוח בכל יום, מלבד ימי שני (למעט חגים לאומיים), בין בשעות 9:00-18:00 (כניסה אחרונה בשעה 17:00).

עלות כניסה: חינם (יש להציג תעודה מזהה, דרכון לדוגמא, בכניסה).

20. מופע האקרובטיקה ERA – Intersection of Time

מופע האקרובטיקה ERA – Intersection of Time שמתקיים מאז שנת 2005, הוא המרהיב והמושקע ביותר בעיר. המופע, שמדמה מעין ציר זמן וירטואלי, לוקח את הקהל על ציר ההיסטוריה של סין, החל מימי השושלות הקיסריות ועד היום, תוך שימוש במוטיבים מאמנויות סיניות מסורתיות לצד מוטיבים מודרניים מהעת הנוכחית. מדובר במופע שפועל על כל החושים, באמצעות אלמנטים של אור, קול, אוויר ואפילו ריח.

על אף מחירי הכרטיסים הגבוהים יחסית (בהשוואה לאטרקציות אחרות בעיר) ועל אף שלא מדובר בהפקה גרנדיוזית ומושקעת כמו מופעי סירק דו סוליי בלאס וגאס, עדיין מדובר במופע מומלץ ויוצא דופן.

המופע, שאורכו 90 דקות נערך מדי יום בשעה 19:30 בבניין "עולם הקרקס של שנגחאי" (Shanghai Circus World).

מחירי כרטיסים: בין 120-600 יואן לכרטיס.

כתובת:
2266 Gonghexin Rd, PengPuXinCun, Zhabei Qu, Shanghai