תחבורה ציבורית בשנגחאי

מערכת התחבורה הציבורית בשנגחאי היא לא פחות ממצוינת. שנגחאי היא אולי העיר עם מערכת התחבורה הציבורית המתקדמת בעולם.

מגלב (שדה התעופה פודונג)

הדרך הנוחה ביותר להגיע משדה התעופה פודונג (ואליו) למרכז העיר שנגחאי, היא באמצעות רכבת המגלב (Maglev). המגלב היא רכבת מהירה, העושה שימוש בטכנולוגיית ריחוף מגנטי, כך שלמעשה הרכבת מרחפת מספר מילימטרים מעל המסילה, מה שמאפשר לה להגיע למהירות של מעל 400 קמ"ש תוך שמירה על יציבות, בטיחות ותא נוסעים שקט.

זמן הנסיעה ברכבת תלוי בשעות היום. בחלק מהיום הרכבת נוסעת במהירות 430 קמ"ש וזמן הנסיעה הוא 7 דקות ו-20 שניות. בחלק מהיום הרכבת נוסעת במהירות 300 קמ"ש ולכן זמן הנסיעה מתארך במעט ל-8 דקות ו-10 שניות.

עלות כרטיס נסיעה בכיוון אחד היא 50 יואן (כ-30 ₪). כרטיס הלוך-חזור (בתוקף ל-7 ימים) עולה 80 יואן (כ-45 ש"ח).

המגלב מתחילה ומסיימת את נסיעתה בתחנת Longyang Road Station, ממנה ניתן להחליף למטרו ולהגיע בקלות לכל רחבי העיר. מומלץ להתעדכן בשעות הפעילות ותדירות הרכבת באתר הרשמי של הרכבת.

רכבת תחתית (מטרו)

מערכת המטרו של שנגחאי היא מהמתקדמות והארוכות בעולם והיא כוללת כ-400 תחנות ב-16 קווים באורך כולל של כ-700 ק"מ. המטרו הוא אמצעי התחבורה הנוח והזמין ביותר בשנגחאי ויותר מ-10 מליון נוסעים עושים בו שימוש מדי יום (!).

מרבית קווי המטרו נפתחים לפעילות באיזור 5-6 בבוקר, ונסגרים בסביבות 23:00 בלילה. קווים מסוימים אף נסגרים לאחר חצות.

סוגי כרטיסים ומחירים:

כרטיס נסיעה בודדת

מחירו של כרטיס לנסיעה בודדת נקבע בהתאם למרחק הנסיעה. מחיר הבסיס הוא 3 יואן (כ-2 ₪) לנסיעה של עד 6 ק"מ. עבור כל 10 ק"מ נוספים, עלות הנסיעה תתייקר ביואן אחד (כ-60 אגורות). כפי שניתן לראות, עלות הנסיעה במטרו היא זולה בצורה יוצאת דופן.

בתחנות המטרו השונות פרוסות מכונות כרטיסים, עם ממשק מגע שניתן להחליפו גם לשפה האנגלית. ברכישת כרטיס נסיעה בודדת, עליכם יהיה לבחור במכונת הכרטיסים את תחנת הירידה, ולפיה ייקבע מחיר הכרטיס.

חופשי יומי

כרטיס חופשי יומי (1 Day Pass) שעלותו 18 יואן (כ-10 שקלים) והוא מקנה נסיעה חופשית במטרו למשך 24 שעות מרגע החתמתו.

חופשי ל-3 ימים

כרטיס חופשי ל-3 ימים (3 Day Pass) שעלותו 45 יואן (כ-25 שקלים), מקנה נסיעה חופשית במטרו למשך 72 שעות מרגע החתמתו.
שימו לב שלא בכל מכונות הכרטיסים ניתן לקנות כרטיסי חופשי יומי או חופשי ל-3 ימים, אלא בדלפקי המכירה שבתחנות. מכיוון שלרוב המוכרים בדלפקים אלו אינם דוברי אנגלית, מומלץ להכין עמכם דף נייר ובו פרטי הכרטיס שברצונכם לרכוש (בשפה הסינית). ניתן להדפיס מידע זה מהאתר הרשמי של המטרו.

כרטיס טעינה חכם

ניתן לרכוש כרטיס חכם ולהטעינו בכסף, בדומה לכרטיס הרב-קו בו נעשה שימוש בישראל. הכרטיס החכם, המכונה גם כרטיס התחבורה הציבורית של שנגחאי (Shanghai Public Transportation Card, או בקיצור: SPTCC) מאפשר עם טעינתו בכסף, לעשות שימוש בכמעט כל אמצעי תחבורה אפשרי בעיר: מטרו, אוטובוסים, מוניות, מגלב ומעבורות. בנוסף, ניתן לעשות שימוש בכסף המוטען בכרטיס גם בבתי עסק ובחנויות נוחות.
ניתן לרכוש את הכרטיס במרבית תחנות המטרו המרכזיות ובחנויות נוחות נבחרות, בעלות של 20 יואן (פיקדון שיוחזר עם השבת הכרטיס לחברה). את הכרטיס ניתן להטעין בכפולות של 10 יואן בכל פעם.
לפרטים נוספים (בסינית), לחצו כאן.

יעילותה, זמינותה ועלותה של כל נסיעה במטרו, הופכות אמצעי תחבורה זה למועדף ביותר בשנגחאי. אם אתם מתכננים לשהות בעיר מספר ימים, בדקו היטב איזה כרטיס נסיעה יתאים לכם יותר, לא מן הנמנע כי רכישת כרטיס לנסיעה בודדת בכל פעם היא האופציה שתתאים לתייר הממוצע.
לשעות פעילות ומידע נוסף, לחצו כאן.

מוניות

מוניות משמשות כאמצעי תחבורה יעיל נוסף, בעלות שהיא יחסית זולה ביחס למדינות מערביות. עלות נסיעה רגילה בשעות היום, מתחילה ב-14 יואן ל-3 הק"מ הראשונים של הנסיעה. כל ק"מ נוסף מעבר ל-3 ק"מ ועד 10 ק"מ, יחויב בעלות של 2.4 יואן. מכיוון שמדובר בנהגי מוניות שלרוב אינם דוברי אנגלית כלל, מומלץ להגיע לנסיעה מוכנים, גם עם שם המקום אליו תרצו להגיע (בסינית) וגם הערכה של כמה בערך הנסיעה אמורה לעלות.

למידע נוסף, לחצו כאן.